Sziasztok!
Ma folytatom a 10 pont kifejtését az 5. ponttal, így ma a folyadékokról – a napi szükséges folyadékbevitelről írok Nektek.
Ehhez a témához is gyűjtöttem 1-2 érdekes linket, érdemes elolvasnotok!
5. Naponta igyunk meg 3 liter vizet!!!
§ http://www.orvosnet.hu/index.php?c=view&type=articles&id=210
„A napi folyadék szükséglet 2.0-2.5 liter, általában ennyi folyadékot veszít a szervezet verejtékezéssel, légzéssel, vizelettel és széklettel. A szükséges folyadékmennyiség nagyobb részét italokkal pótoljuk, kisebb hányadát ételekkel is magunkhoz vehetjük…”
§ http://www.dimenzio.net/egeszsegkozpont-tartalom.php?ID=1044&m=4
„A napi folyadékbevitel minimális szükséglete még téli idõszakban is 2-2,5 liter, nyáron legalább 3 liter. Ez az egészséges anyagcseréhez feltétlenül szükséges. Az elfogyasztott folyadék mennyiségébe bele kell számolni a teák, kávék, levesek és egyéb ételek folyadéktartalmát is…”
§ http://www.nestle.hu/eletmod/StaticPages/szepseg/a_folyadekfogyasztas_fontossaga.aspx
„Egy felnőtt embernek naponta kb. 2-3 liter folyadékra van szüksége, amelyet részben folyadékfogyasztással (1,5-2 liter), részben a táplálkozással (levesek, főzelékek, zöldségek, gyümölcsök stb.) tud fedezni.
A legjobb választás a jó minőségű, ásványokban szegény, szénsavmentes forrás- vagy ásványvíz.”
A legjobb idő víz bevitelére az étkezések között, étkezés előtt negyed-félórával és evés után két órával. Étkezéshez csak keveset igyunk, mert a víz felhígítja az emésztőnedveket, ezáltal pedig lelassítja az emésztési folyamatokat.
§ Az alkoholos italokkal vigyázzunk, ugyanis azok ahelyett, hogy hozzájárulnának a folyadékpótláshoz, vizet vonnak el a szervezettől.
§ Folyadékszükségletünk kielégítéséhez az innivalókon kívül a magas víztartalmú ételek, élelmiszerek is hozzájárulhatnak, pl. lédús gyümölcsök, levesek, főzelékek, mártások, stb.
§ Mindenképp érdemes a natúr, 100 %-os gyümölcs-, illetve zöldségleveket választani az alacsonyabb gyümölcstartalmú, cukrozott termékek helyett.
§ http://anzselmasszazs.hupont.hu/45/folyadek-szukseglet-amirol-sokan-nem-vesznek
Az emberi szervezet naponta átlagosan majdnem 2,5 liter vizet veszít:
- Párolgás (bőr), izzadás: 500 ml
- Kilélegzett levegő: 350 ml
- Széklet: 150 ml
- Vizelet: 1500 ml
Összesen kb.: 2500 ml naponta
Amint látszik, pusztán izzadással és légzéssel, napi majdnem 1 liter folyadékot veszítünk (természetesen ez függ a hőmérséklettől)!
Ehhez képest nézzük a bevitel oldalát egy átlagos esetben:
- Folyadékok: 1000 ml
- Táplálék: 1200 ml
- A tápanyagok elégetése során keletkező víz: 300 ml
Összesen: 2500 ml naponta
A folyadékok általában nem tiszta vízből erednek. Ezzel mi a probléma?
Például, ha egészségesen élünk és gyümölcslevet iszunk, akkor a gyümölcslé szárazanyag tartalmának feldolgozásához annak víztartalma nagyjából el is használódik. A táplálékkal felvett vízmennyiség ugyancsak nem tekinthető a szervezet vízellátásának, hiszen ez teljes egészében a táplálék feldolgozásra és a szervezet méregtelenítésére fordítódik (sőt, általában ez még kevés is hozzá).
A tápanyagok (zsírok fehérjék, szénhidrátok) elégetésével keletkezett víz az egész vízforgalomhoz képest, talán ha vésztartaléknak elegendő.
A fenti átlagos napi bevitel hibája, hogy a méregtelenítési folyamatok vízigényeit (ezek igénylik a legtöbb vizet) egyszerűen nem fedezi !!!
A fentieket figyelemben tartva a helyes napi bevitelnek tehát így kellene kinéznie:
· Tiszta víz: 2000 ml
· Táplálék: 1200 ml
· A tápanyagok elégetése során keletkező víz: 300 ml
Összesen: 3500 ml naponta
TIPP:
Összefoglalva tehát láthatjuk, hogy napi 2,5 liter víznél is többet kellene innunk!
A legelső bejegyzésemhez képest annyit módosítanék (vagyis a most „tanultak” alapján pontosítanék), hogy a napi 3-3,5 liter folyadék nagy része valóban víz legyen, de ebbe a mennyiségbe beleszámít a víz mellett a kávé, tea, levesek és az ételeink víztartalma is!
De ha lehet, törekedjünk a napi 2-2,5 liter tiszta vízre!
Hogy a napi vízfogyasztásunk követni tudjuk, az én tippem az:
§ Válasszunk egységeket, amiket számolni tudunk! Lehet ez egy 3 dl-es pohár, egy fél literes üveg, vagy egy 1,5 literes. Én minden reggel magamhoz veszek egy másfél literes szénsavas ásványvizet (suliba és munkába is magammal viszem a buszon/villamoson). Így pontosan tudom ill. látom, „hol tartok” a vízfogyasztásban, és nekem így könnyebb is „rávennem” magam az ivásra – ha közvetlenül mellettem van a vizesüveg, szinte folyton kortyolgatom, így nagyon hamar el is fogy.
§ Ha a víz egy idő után nem tűnik „túl finomnak” (megunjuk), ízesíthetjük szörpökkel (ne túl sok mesterséges anyagot tartalmazóval!) vagy igyunk teát! (Ha a tea is unalmassá válik, válasszunk ízesített teákat!)
§ Igyunk reggel és este 3-3 dl tejet! (A tej és tejtermék fogyasztás egy következő pont.)
FONTOS!
„Ez azonban nem azt jelenti, hogy a mértéktelen folyadékbevitel a legideálisabb. A túlzott vízfogyasztás megterheli a keringést és a veséket, felesleges munkát jelent a gyomornak és a bélrendszernek. Különösen veszélyes lehet, ha egyszerre iszol hatalmas mennyiséget. Felborulhat szervezeted ionháztartása, és a szédülés, rossz közérzet után komolyabb panaszok is kialakulhatnak.”
„A napi mennyiséget egyenletesen kell elosztani. Napközben folyamatosan kortyolgathatsz, de étkezések alatt és közvetlenül utána tartózkodj a folyadékfogyasztástól, mert emésztési zavarok, puffadás, gyomorfájás lehet az eredmény.”
A folyadék fogyasztásunk másik részében (táplálék) is figyeljünk oda: együnk sok lédús gyümölcsöt és zöldséget!
Találtam még egy másik számítási módszert is:
Testsúly kg x 0,04 liter = a napi folyadék szükséglet
(E szerint egy 50 kg-os embernek napi 2 liter a folyadékszükséglete. Szerintem a napi 2 litert mindenképp vegyük magunkhoz folyadék formájában –még ha 50 kg-ot is nyomunk- s természetesen együnk!)
Szénsavas vagy szénsavmentes ásványvíz?
A folyadékokról még egy kis kitérő:
sok embertől hallhatjuk, hogy a szénsavas víz nem egészséges, sőt káros.
Én „sajnos” sokkal jobban szeretem, s bevallom, eddig sosem mélyültem el ebben a témában, most alaposan utánanéztem:
pl. http://www.harmonet.hu/szepseg-wellness/55328-bubis-vagy-mentes-donts-jol!.html
„Sokan valamiféle káros hatástól tartanak, hogyha buborékos ásványvizet, vagy szódát fogyasztanak. Valójában az égadta világon semmi bajunk nem lesz tőle. Sőt! Mértékkel fogyasztva a szénsavas víz hatása még pozitív is lehet.
Léteznek természetes formában is szénsavas ásványvizek. Ezekben egyformák az obligát „bubik”, vagyis hosszabban megtartják a buborékos jelleget és sokkal egyenletesebben oszlanak el. Finomak, de ritkán akadunk velük össze. Aztán vannak a mesterségesen szénsavval dúsított ásványvizek. Ezekben a buborékok nem egyformák, egyenetlenek, aminek kellemetlen következménye, hogy a gyomor és a belek felpuffadnak a hatására. (Aki azonban meg akarja mozgatni a szeleket, kifejezetten ajánlott buborékos vizet innia!)"
„Ebéd előtt buborékost!
Már a szájban jelentkezik a szénsav nyálelválasztást ingerlő hatása, majd a gyomorba jutva a gyomornyálkahártya ingerlésével és a helyi vérbőség fokozásával az ásványvizek növelik a gyomorsav elválasztását is. A nyál- és gyomorsav elválasztás fokozása étvágynövelő és emésztést elősegítő hatású, ezért ajánlható a szénsavas vizeket étkezés előtt fél órával fogyasztani.
A szénsavas víz másik intenzív hatása, hogy növeli a vesék kiválasztó tevékenységét, gátolja a kőképződést, így az emésztőrendszer mellett "átöblíti" a veséket is. A benne lévő ásványi anyagok és nyomelemek pedig szükséges kiegészítői a táplálékkal szervezetbe kerülő szükséges napi mennyiségeknek.”
„Mértékkel fogyasztva tehát bátran rendelhetünk buborékos vizet az étteremben. Nem kell mindig az unalmas csapvizet fogyasztanunk. Ma már gyakran kínálnak un. ízesített vizeket is. Tévedés, hogy ezek csak mesterségesek lehetnek. Ha megengedhetjük magunknak, akkor válasszuk a valódi növény kivonatokat vagy valódi gyümölcsöt tartalmazó fajtákat. Ez is „csak víz”, de még fogyókúra alatt is fogyaszthatjuk őket, hiszen ízük változatosabbá teszi táplálkozásunkat. Tévhit, hogy többségük hozzáadott cukrot tartalmaz.”
„A szénsavas ásványvíz egészségtelen?
Ez tévhit, mert a szénsavas vízben található szódabikarbóna semlegesíti a gyomor természetes savasságát, így ténylegesen megkönnyíti az emésztést.
Gyomorfájás esetén is ajánlott: megszünteti a fájdalmat.”
Összefoglalva:
A szénsavas vizet csak azoknak nem javasolt fogyasztani, akiknek gyomorpanaszaik vannak (vagy refluxosok)! Puffadást okozhat, de nem egészségtelen! (Sőt, mint olvashattuk, számos emésztést segítő hatása is van.) Így tehát: mindegy hogy szénsavas vagy szénsavmentes!
Szóval, hajrá, vízre fel! :)